Bakonytamási címer
Bakonytamási
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Bakonytamási Könyvtár
Bakonytamási Könyvtár
Bakonytamási Könyvtár
Elérhetőség

Postai cím: 8555 Bakonytamási, Széchenyi u. 13.

Telefon: 06-89-352-255

E-mail: krisztigajdacsik@gmail.com 

Könyvtáros neve: Borsné Gajdacsik Krisztina 

Nyitva tartás

Szerda: 17.00-19.00

Szombat: 14.00-16.00

2023. január 1-jétől átmenetileg zárva tart.

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés 
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

Apró bolt az öböl partján

Nicola May: Apró bolt az öböl partján

Rosa Larkinnak nem igazán jön be a londoni élet: épp kirúgták, és nincs más társa az életben, mint Virsli, az izgága törpetacskó, és főbérlője, a nemtörődöm Josh. Nem csoda hát, hogy a huszonöt éves lány azonnal megragadja az alkalmat, amikor derült égből...

Könyvtár épülete
A község története

 750 évvel ezelőtt, 1262-ben kelt az a dokumentum, amely elsőként ad hírt Tamási létezéséről. E szerint az írás szerint a Szák nemzetségből származó Pikud asszony élete végéig történő ellátás fejében utódjainak eleegyezésével a pannonhalmi apátságra hagyta azt a Tamási határai közé eső 42 holdnyi részbirtokot, amely apja után neki járt. A szóban forgó, 13. század közepén keletkezett oklevél nem tesz említést arról, hogy Tamásiban falu lett volna, mégis tudjuk, hogy az akkor már létezett. Bizonyítják ezt a mai evangélikus templom alatt és falaiban rejtőzködő középkori templom maradványai, valamint a község neve.

A falu középkori temploma a 12. század végén vagy legkésőbb a 13. század elején épülhetett, ami arra utal, hogy a település addigra viszonylag népes lakosságszámmal rendelkezett.A templomot központi helyen, a község magjában emelték, ennek környékén helyezkedtek el a legrégebbi házak, innen indultak a legrégibb utcák.

A falu ma is használt hivatalos nevét 1909-ben jegyezte be az Országos Községi Törzskönyv Bizottság. A Bakonytamási elnevezés akkor már régóta használatban volt, korábban csak Tamásiként emlegették a községet. A tamási névalak a Tamás személynévből ered, jelentése: Tamásé. az ilyen birtoklást kifejező személynév típusok nagyon koraiak, Tamási neve is arra utal, hogy a település valamikor a 12. században, tehát nagyjából első írásos említése előtt 100 évvel keletkezhetett.

Bakonytamási területe a középkortól kezdődően az újkor végéig több földesúr kisebb-nagyobb birtokát foglalta magában egyszerre. Maga a falu mindig is világi birtokosok kezében volt. A középkor folyamán a Szák nemzetség, a Garai, illetve a Széchy család voltak a birtokosai.

A község határán belül a Bornát-ér mellett feküdt az az egykor Baranádnak vagy Ketelakának mondott terület, amely előbb a bakonybéli, később a pannonhalmi apátság birtokai közé tartozott. Szintén a pannonhalmi apátságé volt az a 42 holdnyi terület, amelyet 1262-ben Pikud asszony juttatott a bencés atyáknak. Ennek az Apátúrszeri dűlőben fekvő birtokrésznek önálló elnevezése volt Leányfölde vagy Kistamási.

A mohácsi csata után három részre szakadt országban Veszprém megye déli része a török hódoltság, északi része a királyi Magyarország területéhez tartozott.

Eseménynaptár

Víg Balázs mesemondó interaktív előadása (2023)

Szarvaskör Egyesület kézműves foglalkozás (2023)

MVV produkció (2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Könyvtár története

2009. december 1-jétől a Pápai Kistérség mozgókönyvtáraként működik, heti 2 alkalommal összesen 4 órában. A könyvtár az egykori iskolaépület első emeletén található. A könyvtár teleházként is működik. A földszinten színes dekorációk vannak és jelzik a könyvtárat. Az emeletre érve a könyvtár bejáratánál felöltöztetett bábukkal találkozunk. Többségében szépirodalmi állománnyal rendelkezik a helyiség. A könyvtárhelyiség nagysága a célnak megfelelő. Tiszta, fűtött, a világítás megfelelő. A könyvtár kialakítása barátságos, a berendezések megfelelőek. Külön asztal áll rendelkezésre az újságoknak, folyóiratoknak. Az olvasáshoz, kutatómunkához asztal és székek is vannak. Tájékoztató feliratok és a küldetésnyilatkozat megtalálható a falon. Az állomány raktári rendben kialakított, betűcédulák segítik a tájékozódást.