Ganna
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Ganna Községi Könyvtár
Ganna Községi Könyvtár
Ganna Községi Könyvtár
Ganna Községi Könyvtár
Elérhetőség

Postai cím: 8597 Ganna, Fő u. 39.

Telefon: 06-89/351-034

E-mail: vesztizsuzsa@gmail.com

Könyvtáros neve: Vesztergom Zsuzsanna

Weboldal: https://www.facebook.com/Ganna-K%C3%B6nyvt%C3%A1r-110157950642932/

Nyitva tartás

Péntek: 17.00-19.00

 

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés 
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

A másik gyermek

Charlotte Link: A másik gyermek

"Éreztem, hogy ez a csend nem az üresség csendje. Hanem az iszonyat, a rettegés csendje. A gonosz csendje." Egy balul végződő eljegyzési vacsora után az egyik vendéget, az idős Fionát holtan találják egy magányos farm közelében egy hasadékban. Valaki brutálisan összeverte és a sorsára hagyta. A scarborough-i rendőrségtől kiérkező nyomozónak azonnal feltűnik, hogy az elkövetés módja hasonlóságokat mutat egy hónapokkal korábbi, mind ez idáig megoldatlan üggyel. Csakhogy ott egy fiatal diáklány volt az áldozat. Vajon sorozatgyilkos tevékenykedne az eddig békés tengerparti kisvárosban? Vagy két különálló esetről van szó? És mi köze lehet mindehhez a Fiona múltjában rejlő titoknak? A másik gyermekben a bestsellerszerző Charlotte Link érdekfeszítően ötvözi a gyilkosságot, a főszereplői sivár életének a bemutatását és a sötét családi titkokat.

Könyvtár épülete
A község története

Ganna község Veszprém megye északi részén, a Bakony északnyugati részén, a Bittva patak mentén fekszik, a  megye központtól 50, Pápa várostól 13 km-re.

Lakosainak jelentős része nyugdíjas. 80 %-a német (sváb) nemzetiségű kötődésű, római katolikus vallású.

A mai település 1940-es években keletkezett Nagy- és Kisganna egyesítéséből.

A település neve is ismeretlen eredetű. Talán a szlovák Gadna – nem szép, vagy a szerb Gladna – patak rejtőzik benne. Valószínű, hogy a honfoglaláskor lakott volt, a településnév így maradt fenn.

Áprádkori település. Első említése egy 1171-ben kiállított oklevélen szerepel, amely szerint Tata asszony és testvére, Peregrin Nagy- és Kisgannát  a bakonybéli apátságnak adományozzák.

Pál apát Gannát 1373. Augusztus 22-én bérbe adja Himfy Benedeknek, majd a család 71 év múlva adja vissza a területet Mihály apátnak. Közben 1412-ben Zsigmond király heti vásártartási jogot adott a településnek. 1543-ig az apátságé maradt, ekkor a nagy birtokgyarapító devecseri Csoron Andrásnak zálogosítják el. 1548-ban a faluban mindössze öt jobbágy és családja élt. A török 1552-ben a lakosokat elhurcolta, így a település lakatlanná vált. Mint faluhely-puszta a pápai Eszterházyak tulajdonába került, akik határát a pápai és ugodi váraik helyreállításához használták. 1724-ben azonban az eredeti tulajdonos , a bakonybéli apát ismét igényt tart e birtokra, de az Esterházyak (gróf Esterházy Ferenc és fia Károly) 1748-ban Stájerországból németeket, majd Burgerlandból elnémetesedett  horvátokat hoztak, akikkel 1768-ban kötöttek szerződést. 1785-ben a lakosok száma már 474-re emelkedett. A legkorábban 1452-ben említett (Kysganna) Kisgannára 1752-ben Bajorországból, a Badeni őrgrófságból hoztak telepeseket. A két falurész teljesen elkülönült: külön volt a templomuk, temetőjük, iskolájuk. 1773-ban mindkét települést németajkú településként tartották számon, egytanítós iskolával, ahol németül tanítottak. Mindkét településen a földművelés és az állattenyésztés volt a legjellemzőbb. Szőlőbirtokaik is voltak. 1848-ban nemzetőrség alakult, amelyben Kisgannán 23 férfi, Nagygannán 52 férfi vett részt.

A lakosságnak mindkét világháborúban nagy veszteségei voltak. 1946-ban majd 1948-ban a Németországba (Drezda, Karlsruhe környékére) történő kitelepítés csökkentette a létszámot. (összesen 446 név szerepelt a kitelepítési listán, de később többen mentesítést kaptak, illetve visszatértek). Ebben az időben 56 családot, 294 személyt telepítettek be Borsod, Vas és Veszprém megyéből, valamint a felvidékről. Bár a két községek egyesítették, fejlődése elzártsága miatt megállt. Legnépesebb 1941-ben volt: 876 fő. Azóta lakossága folyamatosan csökken.

A későbbi fejlődés megindítása a termelőszövetkezet megalakításához kapcsolódik. A roham nevű tsz 1949 és 1961 között önállóan gazdálkodott, majd Döbröntével egyesült Táncsics Mihály néven. 1973-ban csatlakozott a kupi Egyenlőség tsz-hez. Határában ma a Pápa-tapolcafői Forrásfő Ipari és Mezőgazdasági Szövetkezet és több magánszemély gazdálkodik.

A település lakói mindig római katolikusok voltak. Az első vallásos vonatkozású oklevél 1230-ból származik, amikor IX. Gergely pápa a jelenlegi község határához tartozó Mánc hegy alatti Szent kereszt kápolnát védelme alá veszi. 1232-ben II. Endre király a kápolnának ajándékozza a körülötte lévő két nyíllövésnyi földet.  1240-ben részletesen leírják a kápolna határait. 1338-ban a bakonybéli apát egy János nevű remetének adja a kápolnát azzal a feladattal, hogy javítsa ki az épületet és mellette az utasok számára szállást építsen. Ugyanis itt haladt el a Pápát Lövölddel összekötő fontos kereskedelmi út, amely ez utóbbitól ágazott el keleti és nyugati irányba.

A betelepítés után készült kisgannai zsúpfedeles imaház helyett Esterházy Károly, a későbbi egri püspök 1768-ban építteti meg a mai is álló kis kápolnát, Szent Vendel tiszteletére. 1770-től van önálló plébánia. A Nagygannán 1770-ben fából készült templom helyett Esterházy Miklós 1808-1818 között építteti meg a családi mauzóleumnak szánt , a Szent Kereszt Felmagasztalása titulusú neoklasszicista stílusú bazilikát, amelyet a francia Charles de Moreau tervezett és Engel József bécsi építőmester készített. A család  a község szép fekvése és csendje miatt döntött a gannai építkezés mellett. A templom Ganna nevezetes idegenforgalmi látványossága.  Az altemplomban számos neves Esterházy személyiség nyugszik: az építtető Esterházy Miklós, Esterházy Bálint a Monarchia moszkvai nagykövete, Esterházy Miksa a Magyar Atlétikai Club alapítója.

Mindkét elődközségben a telepítést követően már volt iskola, amelyben német nyelven folyt az oktatás, magyar nyelvű oktatásra az 1940-es években, a magyar nyelv hivatalossá tétele után került sor.Jelenleg iskolánk nincs, a tanulók többsége a Pápakovácsi Német Nemzetiségi Iskolába jár. Az egykor itt segédtanítóskodó Táncsics Mihály emlékét az 1964-ben felavatott mellszobra őrzi. Ő volt az 1820-as években az Esterházy Mauzóleum első idegenvezetője, „mutogatója”.

A község lakói 1990-ben megemlékeztek Ganna első említésének évfordulójáról és a templom előcsarnokában emlékművet állítottak az I. és II. világháború hőseinek. Kitelepített lakói 1991-ben a falunak ajándékozták a portugáliai Fatimai Szűz brazil cédrusból készített szobrának ember nagyságú mását.

A község neves fafaragó népművésze Dani Pál, akinek több alkotása köztéren is látható.

Ganna és Döbrönte 1922. November 1-vel kilépett a Pápakovácsi Körjegyzőségből és közösen újat alakítottak, melynek Ganna lett a közigazgatási központja.  Az első tanácstagválasztás után (1950. Október 22.) mind a két településnek önálló önkormányzata alakult. 1963. Január 1-i hatállyal a Népköztársaság Elnöki Tanácsa Ganna székhellyel Ganna és Döbrönte községek területén közös tanács szervezését határozta el, majd 1969. Július 1-vel megszüntette és Pápakovácsi székhellyel  új községi közös tanács szervezését határozta el. A két település 1990. Szeptember 30-ával kivált a pápakovácsi közigazgatási közösségből, és külön- külön önálló önkormányzati testületet hoztak létre.  Az igazgatási ügyek intézésére Gannán körjegyzőséget létesítettek. Ehhez a közös körjegyzőséghez csatlakozott 2007-ben Bakonypölöske község is.

A település infrastruktúrális ellátottság teljes. A vízvezetékrendszer 1956-57-ben épült meg, autóbusz közlekedés 1958 óta van. 1967-ben orvosi rendelő, 1977-ben óvoda épült, mely 1982-től nemzetiségi intézményként működött 2008. augusztusáig. 2008. szeptemberétől az óvodás korú gyermekek Pápakovácsiba járnak.

A rendszerváltás után nagy fejlődésen ment keresztül a falu. Bevezették a gázt, a telefont, kiépítették a kábeltévé hálózatot, befejeződött a csatornaberuházás és kiépült a szélessávú internethálózat is. Megfelelő a közút és az utcák burkolata, valamint a hulladékelhelyezés. Felújításra kerül a községháza, a művelődési ház, a könyvtár,  az orvosi rendelő és a játszótér is megépült. Szintén felújították a községben, a temetőkben valamint a falu határában lévő kereszteket valamint a Szent Vendel kápolnát is.

1998 óta Német Kisebbségi Önkormányzat is működik, mely évente megrendezi a Nemzetiségi Találkozót valamint nyáron 4-14 éves korú gyermekek részére a nemzetiségi és kézműves tábort. Működteti a nyugdíjas klubot. Az 1971-ben Benkő Jenőné vezetésével megalakult Gannai Asszonykórus még jelenleg is aktívan működik.

1993-ban alakult meg a Ganna-Döbrönte Sportegyesület, mely a két település sportjának szervezője.

A település valamint a lakosság biztonságát az  1996-ban alakult Polgárőr Egyesület valamint a települést átfogó kamerarendszer biztosítja. Az önkormányzat 1997-ben rendeletet alkotott a település címeréről és zászlajáról.

A képviselő-testület az elmúlt években három díszpolgári címet is adományozott a község lakossága szolgálatában végzett kiemelkedő érdemei elismeréseként: 1997-ben Meinzinger Mátyásnak, 2000-ben Magyar Gézánénak, 2014-ben Vesztergom Józsefnek.

Eseménynaptár

Schofhauser Vivien: Mandalakiállítás (2023)

Belényesi Barnabás interaktív előadás gyermekeknek (2023)

Zanzafix Társulat mesejáték (2023)

Szarvaskör Egyesület kézműves foglalkozás (2023)

 

 

 

 

 

 

Könyvtár története

Gannán 1952-ben jött létre a Községi Könyvtár, amely ettől kezdve kisebb-nagyobb megszakításokkal az olvasásra vágyók rendelkezésére állt, és áll. Az első könyvtárost Véber Engelbertnének hívták, kapcsolata a könyvtárral azóta is folyamatos, hiszen jelenleg is a könyvtári tagok közé tartozik. A hatvanas években szinte divat volt könyvtárba járni, a szerveződő fiatalság mellett, a klasszikusokat, illetve a filléres regényeket kedvelő idősebb korosztály is gyakran ellátogatott ide, főképpen a téli „csendesebb” időszakban. A Községi Könyvtár 2008. január 1-jétől csatlakozott a pápai Jókai Könyvtár mozgókönyvtári rendszeréhez, ami több változást is eredményezett a könyvtár működésében.

Sajtócikkek a településről

Mulatott a falu

Napló - 2018.07.02. - 74. évf. 151. sz. - p. 3. 

 

A sérelmeket mára feledtette a szülőföld iránti szeretet / Polgár Bettina

Napló - 2018.06.08. - 74. évf. 131. sz. - p. 3. 

 

Evés-ivás a falusi disznóvágáson / Polgár Bettina

Napló - 2018.01.23. - 74. évf. 19. sz. - p. 4. 

 

Adventi hangulatban / Polgár Bettina

Napló - 2017.12.14. - 73. évf. 291. sz. - p. 4. 

 

Katalin-bált rendeztek / Polgár Bettina

Napló - 2017.12.07. - 73. évf. 285. sz. - p. 15. 

 

Gyöngyöt fűztek, agyagoztak : kirándulások és kézműves-foglalkozások tarkították a gannai tábort / Polgár Tibor

Napló - 2017.07.28. - 73. évf. 174. sz. - p. 4.

 

Sodrófa, sült malac és bohócműsor / Polgár Tibor

Napló - 2017.07.03. - 73. évf. 152. sz. - p. 2. 

 

Mulat a falu / Polgár Tibor

Napló - 2017.06.27. - 73. évf. 147. sz. - p. 3. 

 

Őrzik a sváb tradíciókat : a program lehetőséget ad az együttlétre, találkozásra, beszélgetésre / Polgár Tibor

Napló - 2017.06.22. - 73. évf. 143. sz. - p. 5.

 

Közösen mulatott a falu : színpadi produkciók és tombola is gazdagította a hagyományos svábbált / Vallner Bettina

Napló - 2017.04.27. - 73. évf. 97. sz. - p. 5.

 

Egy nap az idősekért : vidám mulatsággal köszöntötték a nyugdíjasokat / Vallner Bettina

Napló - 2016.11.26. - 72. évf. 278. sz. - p. 4. 

 

Szépkorúak köszöntése / Vallner Bettina

Napló - 2016.11.08. - 72. évf. 262. sz. - p. 4. 

 

Tavaszváró disznótort ültek : minden korosztályt megmozgatott a hagyományápoló program / Vallner Bettina

Napló - 2016.02.15. - 72. évf. 38. sz. - p. 4. 

 

Falunapi buli / Vallner Bettina 

Napló - 2015.07.10. - 71. évf. 160. sz. - p. 4.