Czirfusz Ferenc dr.

Pápán, Székesfehérvárott és Szombathelyen végezte tanulmányait. 1848-tól 1852-ig Pápán nevelősködött – házi tanító volt a Bezerédj Mihály házánál. 1852-től a bajai főgimnáziumban magyar–görög és latin nyelvet, valamint földrajzot és történelmet tanított. Sokat tett a németesítési törekvések ellen. 1865-ben főgimnáziumi tanári vizsgát tett földrajzból és történelemből, s megszerezte az ügyvédi diplomát is.

Tanároskodása mellett ügyvédi irodát nyitott, ügyvédi praxist is folytatott 1887-ig. Szívesen foglalkozott helytörténettel, régészettel. 1867-ben országos fórumokon kezdeményezte a helytörténeti adatgyűjtés intézményesítését. Az 1868-ban megjelent iskolai értesítvényben az iskolai múzeumok felállítását szorgalmazta, és az iskolák közművelődési funkciójáról értekezett. Újságcikkeivel felhívta a szaktudomány figyelmét az ún. vaskúti halmok régészeti jelentőségére.

1870-ben Eötvös József vallás- és közoktatási miniszter megbízására megalapította a bajai tanítóképzőt, melynek később az igazgatója lett. 1876-tól nyugalomba vonulásáig Bács-Bodrog megye tanfelügyelője volt. Alapító tagja a felnőttoktatást segítő Központi Népnevelési Körnek és a Bács-Bodrog vármegyei Történeti Társulatnak.

Publikált a Vasárnapi Újságban, a Honban és a Tanáregylet Közlönyében. „Adatok Baja városának múlt és jelen életéről” című tanulmánya a bajai III. Béla Gimnázium 1958-59-es értesítvényében jelent meg.

Munkássága elismeréseként I. Ferenc József 1877-ben királyi tanácsossá nevezte ki. Negyvenéves szolgálatáért 1900-ban díszéremmel tüntették ki. Budapesten a Ferenc József Tanítók Házában Czirfusz-emlékszobát alakítottak ki. 2002-ben a Magyar éremgyűjtők Egyesülete emlékérem kiadásával emlékezett meg a bajai tanítóképző megalapítójáról.

Irodalom: http://www.bajabela.sulinet.hu/tortenetunk/tanar.php?nev=czirfusz, http://amibajank.hu/2016/05/31/czirfusz-ferenc-aki-nelkul-nem-lenne-baj…, Bartháné Borsó Katalin: Apáink szülőföldje – Lovászpatonának szeretettel… III. JMVK Pápa, 2015.

Forrás: Veszprém megyei életrajzi lexikon. Főszerkesztő Varga Béla. Veszprém, 1998., Kiegészítések: Bartháné Borsó Katalin: Apáink szülőföldje – Lovászpatonának szeretettel… III. JMVK Pápa, 2015.

Születési dátum
Születési hely
Lovászpatona
Halálozás dátuma
Halálozás helye
Zombor
Foglalkozás
főgimnáziumi tanár, 1848-as nemzetőr, ügyvéd, tanítóképző igazgató, tanfelügyelő, királyi tanácsos, újságíró
További képek