Marcaltő
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Elérhetőség

Postai cím: 8532 Marcaltő, Kossuth u. 1.

Telefon: 06-89-347-004

E-mail: vacziorsi555@gmail.com

Könyvtáros neve: Váczi Orsolya

Nyitva tartás

Hétfő: 9.00-12.00

 

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés  
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

Apró bolt az öböl partján

 

Nicola May: Apró bolt az öböl partján

 

Rosa Larkinnak nem igazán jön be a londoni élet: épp kirúgták, és nincs más társa az életben, mint Virsli, az izgága törpetacskó, és főbérlője, a nemtörődöm Josh. Nem csoda hát, hogy a huszonöt éves lány azonnal megragadja az alkalmat, amikor derült égből...

 

Könyvtár épülete
A község története

Marcaltő község Veszprém megyében a pápai kistérségben található. A Rába és a Marcal folyó között fekszik a megyehatáron, Pápától 16 km-re északnyugatra. 727 főt számláló település.

Első okleveles említése 1251-ből származik, „Morczolthw” néven. Neve arra utal, hogy a Marcal itt ömlött a Rábába. A jó talajviszonyok és kedvező természeti adottságok miatt a terület kiválóan alkalmas volt letelepedésre. A lakók földművelésből és állattenyésztésből éltek.

A falu négy vármegye: Győr, Sopron, Vas és Veszprém találkozásánál feküdt. 1402-ben hetivásár tartására kapott jogot. A török korban a falu elnéptelenedett, csak a török kiűzése után népesedett be újra. 1718-ban németek jönnek a Győrbe átköltöztetett lakók helyére.

A birtok először a Marcaltőyeké, majd az Amadé család tulajdona. 1902-től 1945-ig Esterházy Sándoré és fiaié volt a terület.

Marcaltó az Amadé családnak köszönhetően központi uradalmi helyzetbe került, még kastélyt is építtettek ide. A fejlődő település a XVIII. századtól a XIX. század közepéig mezővárosi rangot viselt. Árvízveszélynek volt kitéve a falu, vízelvezető árkokkal védekeztek ellene. A lakók legelőt és halászati lehetőséget bérelhettek földesuruktól. Eladó árucikkeket a győri és a pápai piacon értékesíthettek. A könnyűipar fejlődését bizonyítja, hogy 1828-ban már tíz iparos dolgozott a faluban. A győri püspökségnek fizettek tizedet a dolgozók. A község fél évszázad alatt elmagyarosodott, pedig előtte németeknek vallották magukat. A lakosság katolikus, 1772-től önálló anyaegyházuk van.

Már a középkor óta működtetett vízimalmot a Tapolca patak. 1950-ben államosították, majd 1962-ben le is bontották a malomépületet.

A Marcaltőhöz tartozó Ihász-puszta híressé vált, itt vívták az 1849-es szabadságharc egyik csatáját. 1849. június 27-én a magyar honvédség Kmety György tábornok vezetésével hősies küzdelemben megállították a Marcaltő bevételére induló, túlerőben levő osztrák csapatokat. Ez volt a szabadságharc egyetlen Veszprém megyei csatája. Ihász a marcaltői központtól 6 km-re található.   

 

Nevezetes épületek, helyek, emlékek:

 

- az ihászi csata emlékműve Ihászon.

- Kmety György nevét márványtábla őrzi a róla elnevezett általános iskola falán.

- a marcaltői kastély mára sajnos nem maradt fenn. A XVIII. század elején építette az Amadé család, a falu mai fő terének helyén állt.  1849-ben itt szállásolták el Kmety György honvédő magyar katonáinak egy részét. A XX. század elején gróf Esterházy Sándor tulajdonába került. A kastély túléle a II. világháborút. 1965-ben bontották le, mert állítólag életveszélyesen rossz állapotban volt.

- Nepomuki Szent János római katolikus templom

- Nepomuki Szent János szobra

-  a Fő téri parkban emlékmű őrzi az I. és II. világháború áldozatainak nevét. A katonaszobor Vajda János pápai kőfaragó műalkotása.

- megyehatárkő az önkormányzat épülete előtt. Eredeti helye a Marcal partja volt, jelképezve, hogy az 1792-ben befejezett Marcal folyó szabályozása összefogta Vas, Veszprém, Győr, és Sopron vármegyét.

- római katolikus temető védett síremlékei.

 

Forrás:

Kincses Bakonyalja / összeáll.: Szabó Rita. Pápa, 2018.

Marcaltő településképi Arculati Kézikönyv:

https://www.marcalto.hu/images/marcalto/arculati-kezikonyv/Marcalto-Tel…

Petrik Iván: A pápai járás településeinek első említései. Pápa, 2016.

Eseménynaptár

Belényesi Barnabás interaktív előadás gyermekeknek (2023)

Tarisznyások zenekar (2023)

Szó és Kép Színpad előadása (2023)

Költészetnapi műsor (2024)

Bakos Zoltán zenés műsor (2024)

Iskolai keretekben Szinnyei Dalma írónő könyvbemutatója (2024)

 

 

 

Könyvtár története

A marcaltői községi könyvtár az évek során kibővült a volt klubhelyiséggel, így területe jelenleg 35 négyzetméter. Kialakított olvasósarkokkal rendelkezünk, amelyek gyermekeknek és idősebbeknek is egyaránt ideális. Minden szombaton zenekari próbát tart egy alakulóban lévő négytagú zenekar. A fiatalok a könyvtáros jelenlétében zenélnek nyitvatartási időn kívül, de tervezünk még találkozókat, gyermekeknek bábelőadásokat. Ez évben író-olvasó találkozót is tartottunk. A könyvtár heti két alkalommal 3-3 órában tart nyitva.