17. 1108. Magyar -német békekötés

17.

1108.

Magyar - német békekötés

Kereken ötven éve a német államokkal Magyarország elvben békében élt, az 1070-es évek (Salamon és Géza viszálya) óta pedig a valóságban sem fogtak fegyvert egymás ellen. A XII. század elején azonban Kálmán király és öccse, Álmos viszálykodása ismét jó alkalmat szolgáltatott a német császár számára, hogy hadjáratot vezessen Magyarország ellen. Ez az akció bele is illett abba a külpolitikai vonalba, amit V. Henrik császár 1106-tól képviselt: tervei közt szerepelt Lengyel- és Magyarország hódoltatása is.

Kapóra jött tehát számára, hogy 1108-ban egy újabb összetűzés után, melynek részletei nem ismertek, Álmos hozzá szökött, és a birodalmi gyűlés előtt kérte, hogy adjon segítséget számára a magyar trón megszerzéséhez. A császár jelentős összbirodalmi sereget hívott hadba, és 1108 őszén ostromgyűrűbe fogta Pozsony várát, eközben hűbérese, a cseh herceg a Vág völgyét pusztította. Kálmán csak kisebb csatározásokba mert bocsátkozni, azonban segítségül hívta Boleszló lengyel királyt, aki a cseheket hátba támadta. Henrik egyhavi próbálkozás után feladta az ostromot, és békét kötött Kálmánnal, melynek egyetlen feltétele Álmos hazaengedése volt. Ezzel a német hadjáratnak vége szakadt.

Az ország még elszenvedett egy cseh betörést 1109-ben, mely egészen a Nyitráig pusztította a Felvidéket, de ez már nem járt együtt hódítási szándékkal. A hazatért Álmos rövid csend után 1113-ban újra a trónra tört, ekkor Kálmán fiával, Bélával együtt megvakíttatta, ezzel alkalmatlanná téve őket a királyságra.

A németekkel kötött béke eredeti szövege nem maradt fenn, mindkét harcoló fél részéről egy-egy elbeszélő forrásból idézünk.

Az Úr 1113.[36] évében a császár[37] hatalmas sereget mozgósított Álmos herceg érdekében, és Magyarország határára jött, hogy tárgyaljon a királlyal,[38] és békét szerezzen köztük; ez meg is történt. A király sok ajándékot küldött a császárnak, és így tisztességgel hazamenesztette. Ezután a király visszahozta Álmos herceget a békességre; a békekötést követően azonban a király elfogta a herceget …

1109.[39] évben: Henrik császár a magyarok ellen ment, majd miután békét kötöttek, visszatért.