18. 1126. Magyar - csehbékekötés

18.

1126.

Magyar - cseh békekötés

II. István uralkodása elején Magyarország szinte teljes külpolitikai elszigeteltségben volt. A dalmáciai fejleményekről már szó esett az 1097-es béke bevezetőjében, emellett István sikertelen hadjáratot vezetett az oroszországi Vlagyimir városa ellen is. Bizánccal a viszony semleges lehetett, ezt sugallja a források hallgatása, Ausztriával azonban a helyzet pattanásig feszült volt: 1118-ban például magyarok ütöttek rajta az osztrák őrgrófságon, majd visszacsapásként III. Lipót tört be Magyarországra. Az észak-nyugati országrész számára a cseh fejedelmek is állandó zaklatást jelentettek. Ők legutoljára 1109-ben pusztították a Felvidék nyugati részét, ezen akciójukat azonban nem zárta békekötés. István trónra léptekor megpróbált szövetségesi viszonyt kialakítani velük. 1116 tavaszán ő is, és I. Vladislav cseh fejedelem is sereggel vonult a határra, ahol tárgyalásokat kezdtek, de – sajnos a részleteket nem ismerjük – ezek egy ponton elakadtak, sőt az ellentétek annyira kiéleződtek, hogy végül a két sereg egymásra támadt, és a magyarok vereséget szenvedtek.

A cseh-magyar viszonyt tovább rontotta, hogy 1120-ban és 1123-ban István több előkelő cseh menekültet befogadott, akik Vladislav elől szöktek hozzánk. 1126-ban azonban meghalt a cseh fejedelem, utóda, I. Soběslav pedig hajlandónak mutatkozott a magyar királlyal folytatandó tárgyalásokra.

1126 októberében a két király találkozóján meg is született a béke. Sajnos ennek részleteit nem ismerjük. Tényét Cosmas krónikája tartotta fenn. A szerző prágai dékán volt, aki diplomáciai megbízatással egyes püspökök kíséretében több európai királyi udvarban is megfordult; Könyves Kálmán királyunkat is személyesen ismerte. Műve három könyvből áll és a Chronica Boemorum címet viseli, Csehország történetét a kezdetektől 1125-ig tárgyalja. Az idézett szemelvény már a krónikát folytató ismeretlen személy tollából való.

1126. Sobezlaus herceg[40] és a magyarok királya, István[41] megbeszélés céljából találkoztak, és kölcsönösen ajándékokat adtak egymásnak.