Köszöntő
Ezt a tanulmánygyűjteményt latin szakos egyetemi hallgatók és a szakot már elvégzett doktoranduszok írták és ajánlják tanáruknak, a hetven éves Ritoók Zsigmondnak. A témák a tetszőlegességig változatosak: van itt régészet és epigráfia, történelem az ókortól a huszadik századig, no meg — majd elfelejtem — latin irodalomtörténet is. Mi köti össze akkor ezeket a — még csak nem is mind ókorral foglalkozó — tanulmányokat, s mi köti őket az ünnepelt személyéhez azon az egy esetlegességen kívül, hogy szerzőik az ő tanítványai? Semmi. Azon kívül semmi.
Nem minden tanárnak állítanak össze diákjai — bármily jeles alkalomból — ünnepi kötetet. (Én nem is tudok ilyenre példát). Ha ez most így van, annak legfőbb oka valószínűleg nem Ritoók Zsigmond gazdag kutatói munkássága, s még csak nem is egyszerűen tanári képességei és lelkiismeretessége, hanem a személyisége.
Én egyetemista koromban csak fél órájára jártam (Borzsák professzorral közösen tartott filológiai szemináriumot), és már végzős voltam, amikor igazából a Latin Tanszékre került. Az azonban hamar feltűnt, hogy a legkisebb gyomorremegés nélkül be lehet kopogni hozzá a legkiforratlanabb szakmai kérdéssel, a legkezdetlegesebb dolgozattervvel is. Meglepett, hogy egy nemzetközileg elismert tudós ennyire kíváncsi arra, milyen problémák foglalkoztatják tanítványait, s az is, hogy ezt a kíváncsiságot ilyen egyszerűen ki tudja fejezni.
Ókortudományi katedrákról gyakran szólítjuk kollegináknak és kollega uraknak a hallgatókat. Ez a kötet egy olyan tanár tiszteletére íródott, aki a szó valódi értelmében kollegáinak tekinti őket. És akik ezt a kötetet írták, valóban kollegái.
Velük együtt boldog születésnapot és nagyon jó egészséget kívánok.
Kendeffy Gábor